Ocena nasilenia sarkopenii u pacjentów z marskością wątroby niezależnie od konwencjonalnej punktacji prognostycznej

Elham Mohamed Sobhy, Heba Mahmoud Mohamed, Heba Ahmed Kamal, Nevien Ezzat Elliethy, Mohammed Sayed Hassan


Elham Mohamed Sobhy, Heba Mahmoud Mohamed, Heba Ahmed Kamal, Nevien Ezzat Elliethy, Mohammed Sayed Hassan – Assessing the severity of sarcopenia in cirrhotic patients independent to conventional prognostic scores. Fizjoterapia Polska 2022; 22(2); 60-69

Streszczenie
Cel. Ocena nasilenia sarkopenii u pacjentów z marskością wątroby poprzez porównanie ich z grupą kontrolną i określenie jej związku z konwencjonalnymi skalami prognostycznymi marskości wątroby, takimi jak (CTP i MELD).
Metody. Niniejsze prospektywne badanie obserwacyjne przeprowadzono na 101 pacjentach z marskością wątroby i 30 zdrowych osobach w wieku 40–70 lat. Mierzono obwód ramienia środkowego (MUAC) i HGS. Obliczono BMI, oceniono ryzyko związane ze stanem odżywienia (NRS), oraz obliczono wyniki w skali Child-Pugh i MELD. Mierzono objętość i powierzchnię mięśnia lędźwiowego CT L3 oraz wskaźnik mięśnia lędźwiowego PMI (psoas muscle index). Do oceny ramienia środkowego i uda wykorzystano ultrasonografię. Obliczono wskaźnik mięśnia czworogłowego (QMI). Ustalono, na jak długo pacjent będzie przyjmowany do szpitala.
Wyniki. Według wartości granicznej HGS ustanowionej przez Fundację na rzecz Narodowych Instytutów Zdrowia (FNIH), 87% pacjentów miało sarkopenię. Wskaźnik mięśnia lędźwiowego (PMI) wyniósł 4,6 dla mężczyzn, 3,19 cm/m2 dla kobiet, a wartość graniczna wskaźnika mięśnia czworogłowego (QMI) wyniosła 1,67 dla mężczyzn, 1,58 cm/m2 dla kobiet na podstawie wartości granicznych FNIH dla HGS. CT L3 mięśnia lędźwiowego i parametry USG wykazały istotną ujemną korelację z wynikami w skali Child i MELD, czasem pobytu w szpitalu i NRS. Wykazały również istotną pozytywną korelację z HGS. Stwierdziliśmy dodatnią korelację między PMI a QMI przy p < 0,001. Krzywa AUC w analizie Roc dla QMI z uwzględnieniem sarkopenii wg PMI wyniosła 0,9.
Wniosek. Sarkopenia mierzona za pomocą tomografii komputerowej mięśnia lędźwiowego, ultrasonografii i HGS u pacjentów z marskością wątroby jest niezależnym predyktorem nasilenia choroby wątroby. USG i HGS to metody przyłóżkowe, które są równie czułe jak TK do oceny sarkopenii.
Słowa kluczowe
sarkopenia, marskość wątroby, CT L3 mięśnia lędźwiowego, USG, HGS
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim