Ocena skuteczności masażu w połączeniu z innymi zabiegami rehabilitacyjnymi w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa

Monika Molga, Damian Durlak

M. Molga, D. Durlak – Evaluation of the effectiveness of massage therapy in combination with other rehabilitation treatments in the treatment of back pain syndrome. Fizjoterapia Polska 2019; 19(2); 46-58

Streszczenie
Cel badań. Celem pracy była ocena skuteczności masażu klasycznego w połączeniu z innymi zabiegami rehabilitacyjnymi i jego wpływ na redukcję natężenia bólu u osób ze zdiagnozowanym zespołem bólowym kręgosłupa.
Materiał i metoda. Badanie przeprowadzono za pomocą formularza ankiety w krakowskiej przychodni „Hipokrates”. W badaniu wzięło udział 150 osób, które miały zlecony przez lekarza masaż oraz zabiegi z fizykoterapii i kinezyterapii. Do oceny skuteczności masażu w połączeniu z innymi zabiegami określono u wszystkich osób stopień natężenia bólu za pomocą skali analogowo-wzrokowej VAS przed i po zakończonej rehabilitacji. Pytania dotyczyły także czasu, wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa, znajomości zasad ergonomii, korzystania z innych zabiegów oprócz masażu, czasu po jakim następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych i długości odczuwanych pozytywnych skutków, efektów zastosowanego masażu w połączeniu z innymi zabiegami rehabilitacyjnymi, a także samopoczucia.
Wyniki. Średnio u osób korzystających z rehabilitacji dolegliwości bólowe zaczęły się zmniejszać po 4. zabiegu. Po serii zabiegów u większości ankietowanych poprawiło się funkcjonowanie w życiu codziennym, zmniejszyły się dolegliwości bólowe i wzmożone napięcie mięśniowe. U ankietowanych znacznie poprawiło się samopoczucie, a zażywana dawka leków przeciwbólowych zmniejszyła się.
Wnioski. Masaż w połączeniu z kinezyterapią i fizykoterapią jest skuteczną formą terapii w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa.

Słowa kluczowe:
ból kręgosłupa, masaż, rehabilitacja

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim