Ocena znajomości stanu zdrowia osób po urazach rdzenia kręgowego wśród fizjoterapeutów wielkopolskich publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Tomasz Tasiemski

T. Tasiemski – Assessment of knowledge of the health status of patients with spinal cord injuries among physiotherapists from public health institutions in Wielkopolska region. FP 2012; 12(4); 305-312

Streszczenie

Wstęp. Skutkiem urazu rdzenia kręgowego (URK) jest zaburzenie funkcjonowania wielu układów organizmu człowieka oraz liczne powikłania pourazowe. Wiedza na temat stanu zdrowia po URK powinna być przekazywana pacjentom już podczas ich pobytu w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. Głównym celem pracy była ocena poziomu wiedzy fizjoterapeutów na temat stanu zdrowia osób po URK.
Materiał i metody. W badaniach wzięło udział 55 fizjoterapeutów (35 kobiet i 20 mężczyzn) zatrudnionych w 12 wielkopolskich publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Staż pracy w zawodzie fizjoterapeuty wyniósł średnio 9 lat. W badaniach wykorzystano „Test wiedzy na temat stanu zdrowia osób po URK” oraz kwestionariusz osobowy.
Wyniki. Ogólny poziom wiedzy badanych fizjoterapeutów na temat stanu zdrowia osób po URK został oceniony jako dostateczny, najwyższy w zakresie odżywiania/diety i zakrzepicy, a najniższy w odniesieniu do informacji dotyczących uzyskiwania pomocy po URK. Rodzaj ukończonej uczelni nie różnicował istotnie wiedzy badanych fizjoterapeutów na temat znajomości stanu zdrowia osób po URK. Stwierdzono istotną ujemną korelację pomiędzy poziomem wiedzy fizjoterapeutów a latami pracy w zawodzie.
Wnioski. Absolwenci fizjoterapii, zwłaszcza osoby z długim stażem zawodowym, powinny pamiętać o tzw. kształceniu ustawicznym i regularnie uzupełniać swoją fachową wiedzę, w tym przypadku o najnowsze informacje na temat zdrowia i codziennego funkcjonowania osób po URK.

Słowo kluczowe

wiedza o stanie zdrowia po URK, fizjoterapeuci, publiczne zakłady opieki zdrowotnej