Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne borowiny – możliwości zastosowania

Marlena Warowna, Katarzyna Tokarczyk, Anna Hordyjewska, Agnieszka Sobolewska-Samorek, Beata Kręcisz

M. Warowna, K. Tokarczyk, A. Hordyjewska, A. Sobolewska-Samorek, B. Kręcisz – Medicinal and care properties of mud – the review of literature. Fizjoterapia Polska 2019; 19(2); 34-43

Streszczenie
Borowina (peloid, torf) od wielu lat stosowana jest w lecznictwie. Jest ona bogactwem naturalnym, wykorzystywanym w polskich uzdrowiskach. W zabiegach wykorzystuje się jej działanie termiczne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, immunomodulacyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Okłady z borowiny powodują miejscowe przegrzanie tkanek, a przez to zwiększenie metabolizmu komórkowego. Jej składniki mineralne, takie jak siarczan magnezu, potasu, związki glinu i inne, przenikają przez skórę i gromadzą się w warstwie rogowej naskórka i głębiej. Zawartość związków organicznych, między innymi kwasów huminowych, świadczy o właściwościach leczniczych borowiny.
Właściwości lecznicze i profilaktyczne borowiny szeroko uznane są w reumatologii, dermatologii, kosmetologii, urologii, okulistyce, ginekologii, gastrologii czy stomatologii. Tradycyjne zabiegi z użyciem peloidu stosuje się w postaci kąpieli całkowitych lub częściowych, kąpieli nasiadowych, zawijań, tamponów borowinowych lub jonoforezy.

Słowa kluczowe:
borowina, peloid, zabiegi lecznicze, kwas huminowy

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim