Wpływ środowiska, wieku, płci, wysokości i masy ciała na wielkość cech zespołu miednica – kręgosłup

Alicja Kaiser, Mirosław Mrozkowiak

A. Kaiser, M. Mrozkowiak – Impact of the environment, age, gender, height and weight on the size of spinal-pelvic syndrome features. Fizjoterapia Polska 2019; 19(4); 64-74

Streszczenie
Celem badań była analiza wpływu środowiska, wieku, płci, wysokości i masy ciała na wybrane wielkości cech opisujących zespół miednica – kręgosłup.
Materiał i metodyka. Badania przeprowadzono w populacji 2361 dzieci w wieku od 7 do 15 lat, w 6 półrocznych kolejnych edycjach. Pozwoliło to zarejestrować metodą fotogrametryczną 16608 obserwacji 31 cech opisujących postawę ciała.
Wyniki. Ze względu na ilość uzyskanych pomiarów i wyników obliczeń statystycznych do analizy zakwalifikowano tylko rezultaty wpływu o wysokiej i średniej istotności, świadomie pomijając wpływ mały. Do analizy regresji wielokrotnej z wyborem podzbioru optymalnego zbioru zmiennych wybrano pięć parametrów wpływających: środowisko: miasto, wiek, płeć: chłopiec, dziewczyna, wysokość i masa ciała. Zbiór zmiennych obejmował parametry zespołu miednica – kręgosłup.
Wnioski:
1. Wpływ środowiska, płci, wysokości i masy ciała na wybrane cechy postawy ciała jest
wielokierunkowy i zróżnicowany.
2. Istotnie i dodatnio na cechy postawy ciała wpływa płeć, następnie wysokość ciała, dalej masa ciała, środowisko i wiek. Istotnie i ujemnie na cechy postawy wpływa środowisko, następnie wysokość i masa ciała, dalej płeć, wiek.
3. Na wielkość kąta alfa istotnie i dodatnio wpływa masa i wysokość ciała oraz środowisko, ujemnie płeć i wiek. Na długość kifozy piersiowej ujemnie masa i wysokość ciała oraz środowisko, a dodatnio płeć i wiek. Na wysokość lordozy lędźwiowej dodatnio wysokość ciała i środowisko, a ujemnie masa ciała, płeć i wiek.

Słowa kluczowe:
mora projekcyjna, cechy postawy ciała, środowisko, płeć, wiek, masa i wysokość ciała

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim