Hipoterapia w rehabilitacji dzieci

Maria Kłoda, Karen Shahnazaryan, Marzena Gorzkowska, Igor Falkowski, Daniel Malczewski, Dariusz Białoszewski

M. Kłoda, K. Shahnazaryan, M. Gorzkowska, I. Falkowski, D. Malczewski, D. Białoszewski – The role of hippotherapy in children rehabilitation. Fizjoterapia Polska 2021; 21(4); 58-70

Streszczenie
Hipoterapia to jedna z form animaloterapii (zooterapii). Definiowana jest jako terapeutyczne działanie służące poprawie zdrowia człowieka oraz jego funkcjonowania, przy pomocy konia i jazdy na jego grzbiecie.  Celem pracy było przedstawienie aktualnych doniesień dotyczących hipoterapii, a także jej popularyzacja jako metody, która wspomaga tradycyjną rehabilitację. W części teoretycznej pracy został omówiony mechanizm terapeutycznego oddziaływania konia na człowieka, z uwzględnieniem wpływu na sferę fizyczną, emocjonalno-motywacyjną, poznawczą i społeczną. Przedstawiono również podstawowe założenia hipoterapii – wskazania, przeciwwskazania, wybór konia, zawód hipoterapeuty oraz zasady prowadzenia zajęć terapeutycznych z dziećmi. W części badawczej, w celu przedstawienia aktualnych doniesień, dokonano przeglądu artykułów naukowych z Polski i ze świata, opublikowanych w latach 2015-2019, dotyczących skuteczności zajęć hipoterapeutycznych oraz ich wpływu na rozwój psychoruchowy dzieci z MPDz, ASD oraz ADHD.  Artykuły te zostały odnalezione w bazie medycznej PubMed. Wytypowano 20 publikacji, które spełniały wszystkie kryteria wyszukiwania. Większość przeanalizowanych badań wykazała pozytywny wpływ hipoterapii na funkcjonowanie chorych dzieci. Najczęściej uzyskiwane efekty to przede wszystkim poprawa funkcji motorycznych (w tym postawy ciała, chodu i równowagi), poprawa zachowania, a także lepsze funkcjonowanie społeczne. Potwierdzono, że hipoterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji wśród dzieci z MPDz, ASD i ADHD, jak również motywować do terapii i wykonywania ćwiczeń.  Na podstawie omawianych danych wysunięto też wnioski o konieczności dalszych badań, które uwzględniałyby większe grupy badanych oraz wykazałyby długofalowe efekty terapii z udziałem konia.
Słowa kluczowe:
Hipoterapia, konie, terapia dzieci z MPDz, ASD (autism spectrum disorder) i ADHD (attention-deficit hyperactivity disorder)
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim