Opracowanie testów sprawności fizycznej dla dzieci w wieku 4-6 lat

Mikkey Anggara Suganda, Soegiyanto, Henny Setyawati, Setya Rahayu, Tri Rustiadi


Mikkey Anggara Suganda, Soegiyanto, Henny Setyawati, Setya Rahayu, Tri Rustiadi – Development of physical fitness tests for early childhood 4–6 years. Fizjoterapia Polska 2023; 23(1); 40-49

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG07B6FF

Streszczenie

Cel pracy: Zbadanie znaczenia sprawności fizycznej dla każdego dziecka, pod względem korzyści i wpływu na pełny rozwój. Istniejące instrumenty do badania sprawności fizycznej, takie jak indonezyjski test sprawności fizycznej (TKJI), koncentrują się tylko na grupach wiekowych 6–19 lat. Niniejsze badanie ma na celu opracowanie instrumentu testowego i norm sprawności fizycznej dla dzieci w wieku 4-6 lat, które są ważne i wiarygodne.
Materiał i metody. Zastosowano badania i rozwój (R&D) z modelem rozwoju Borg & Gall. Badanie składało się z kilku etapów, a mianowicie: (1) analiza potrzeb, (2) planowanie produktu, (3) opracowanie początkowej wersji produktu, (4) walidacja ekspercka, (5) korekta produktu, (6) badania w małych grupach, (7 ) korekta produktu, (8) badania w dużych grupach, (9) końcowa korekta produktu oraz dalsze testowanie skuteczności produktu przez eksperymenty, (10) końcowe wyniki. Uczestnikami badania na małą skalę było 40 uczniów z 4 przedszkoli, a w badaniach na dużą skalę 137 uczniów z 12 przedszkoli w mieście Cirebon.
Wynik. Wyniki niniejszego badania pokazują opracowanie modelu przyrządu do badania sprawności fizycznej u dzieci w wieku 4-6 lat, obejmującego testy sprawności fizycznej zatwierdzone przez ekspertów, w tym; 1) Test szybkości (czas), 2) Test zwinności (czas), 3) Test siły eksplozywnej (cm), 4) Test siły mięśni (czas), 5) Test układu sercowo-naczyniowego (czas). Wyniki niniejszej pracy świadczą również o rozwoju aparatury badawczej i norm sprawności fizycznej dla dzieci w wieku 4–6 lat. Można zauważyć, że ogólna wartość R dla każdej pozycji testowej jest większa R 0,159, więc każda pozycja testowa jest uznana za ważną, a wartość wiarygodności wynosi 0,942, a więc zadeklarowana jest jako wiarygodna.
Wniosek. Na podstawie wyników prac badawczo-rozwojowych w zakresie przyrządów do badań sprawności fizycznej u dzieci w wieku 4–6 lat stwierdza się, że są one aktualne i skuteczne oraz mogą być stosowane do badań sprawności fizycznej w okresie wczesnodziecięcym 4–6 lat

Słowa kluczowe:
rozwój, sprawność fizyczna, wczesne dzieciństwo

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim