Rehabilitacja oparta na grach w leczeniu kokcygodynii u wieloródek w okresie poporodowym

Geethapriya Vadamalai, Senthilkumar S, Karthiga Ramalingam, Kamalakannan M, Tamilselvi S, Bharathi Ravichandran, Rakesh K C

 

Fahrial Amiq, Prayogi Dwina Angga, Imam Hariadi, Prisca Widiawati – Game based rehabilitation in treating coccydynia among multiparous postpartum women –  Fizjoterapia Polska 2025; 25(2); 421-426

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG00E129S4

Streszczenie
Wprowadzenie i potrzeba badania. Kokcygodynia to schorzenie powodujące ból w okolicy kości guzicznej. Kobiety są pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie kokcygodynii niż mężczyźni. Najczęstsze przypadki notowane są w trakcie lub po ciąży i porodzie, a także u matek karmiących. Celem badania było leczenie kokcygodynii u wieloródek za pomocą programu rehabilitacyjnego opartego na grach, uzupełnionego o ćwiczenia poporodowe i zalecenia ergonomiczne.
Metody. W badaniu wzięło udział 29 kobiet w wieku 25–35 lat z kliniczną diagnozą kokcygodynii w okresie poporodowym. Przeprowadzono indywidualne badania oraz zebrano dane demograficzne. Uczestniczkom wyjaśniono procedurę badania i uzyskano świadomą zgodę przed jego rozpoczęciem. Zaplanowano 4-tygodniowy program rehabilitacyjny, po 4 sesje tygodniowo, łącznie 16 sesji. Sesje obejmowały terapię opartą na grach, rehabilitację miednicy, ćwiczenia poporodowe oraz edukację ergonomiczną. Do oceny bólu, stanu psychicznego i funkcji mięśni dna miednicy wykorzystano skalę NPRS, skalę depresji poporodowej Edynburską (EPDS) oraz elektromiografię (EMG).
Wyniki. Średnie wartości subiektywne w skali NPRS i EPDS wynosiły odpowiednio 7 i 14 przed interwencją oraz spadły do 2 i 7 po interwencji, co wskazuje na istotną poprawę w zakresie bólu i zdrowia psychicznego. Odnotowano również poprawę w zakresie relaksacji mięśni dna miednicy, ocenianą za pomocą EMG.
Wnioski. Kokcygodynia w okresie poporodowym wymaga interwencji oraz programów profilaktycznych, które uwzględniają ból, zaburzenia psychiczne i dysfunkcje mięśni. Badanie wykazuje, że rehabilitacja oparta na grach poprawia relaksację mięśni dna miednicy, zmniejsza ból i łagodzi objawy depresyjne u wieloródek w okresie poporodowym.
Słowa kluczowe
przerost mięśni dna miednicy, elektromiografia, ćwiczenia poporodowe, interwencja fizjoterapeutyczna, laktacja
Invalid download ID. Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim