Rehabilitacja po wielokrotnym leczeniu operacyjnym powikłanego złamania wyrostka łokciowego. Studium przypadku

Joanna Bukowska, Magdalena Wilk-Frańczuk, Rafał Trąbka, Tomasz Maicki

J. Bukowska, M. Wilk-Frańczuk, R. Trąbka, T. Maicki – Rehabilitation after multiple fractures of olecranon process treated surgically. A case study. Fizjoterapia Polska 2019; 19(2); 106-114

Streszczenie
Celem pracy jest przedstawienie przebiegu i wyników rehabilitacji pacjentki po złamaniu stawu łokciowego na podstawie przypadku.
Materiał i metodyka zostały przedstawione w oparciu o rehabilitację 23-letniej pacjentki po złamaniu wyrostka łokciowego prawego w wyniku upadku na rowerze, leczonej operacyjnie przez repozycję i stabilizację odłamu popręgiem Webera. Chora rozpoczęła rehabilitację dwa tygodnie po zabiegu, w trybie ambulatoryjnym, po której nie uzyskano pełnego zakresu ruchomości w stawie. Utrwalony przykurcz zgięciowo-wyprostny znacząco ograniczył czynności dnia codziennego. Kolejne cykle intensywnej fizjoterapii wpłynęły na poprawę funkcji, redukcję bólu oraz pozwoliły na osiągnięcie celów zakładanych w indywidualnym planie fizjoterapii. Proces odzyskiwania sprawności w przedstawionym przypadku był długi i trwał 2,5 roku ze względu na liczne powikłania leczone operacyjnie.
Wyniki. Analiza procesu leczenia pokazuje, że główne działania fizjoterapeutyczne powinny być ukierunkowane na zmniejszenie stanu zapalnego, redukcję bólu i uzyskanie pełnego zakresu ruchomości i funkcji w stawie.
Wnioski
1. Opisany przypadek potwierdza występowanie powikłań po złamaniu stawu łokciowego. 2. Fizjoterapia w leczeniu powinna być wczesna, intensywna i zindywidualizowana. 3. Przedstawiony w pracy program fizjoterapii pozwolił na odzyskanie utraconych funkcji.

Słowa kluczowe:
złamanie wyrostka łokciowego, powikłania, artroliza, fizjoterapia, przykurcz

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim