Wprowadzenie. Kryteria rehabilitacji i powrotu do sportu (RTS) stosowane po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) wydają się różnić między fizjoterapeutami w różnych krajach. Jednakże, nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących kryteriów rehabilitacji pooperacyjnej i RTS po rekonstrukcji ACL stosowanych przez fizjoterapeutów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
Cel. Celem niniejszego badania jest podsumowanie praktyk klinicznych i kryteriów RTS stosowanych przez fizjoterapeutów leczących pacjentów po rekonstrukcji ACL w ZEA oraz zbadanie czynników związanych z powszechnie stosowanymi kryteriami RTS.
Materiał i metody. Elektroniczny kwestionariusz ankiety został rozesłany do fizjoterapeutów w ZEA. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące informacji demograficznych, praktyki klinicznej oraz kryteriów RTS stosowanych przez fizjoterapeutów w ZEA.
Wyniki. W badaniu dobrowolnie wzięło udział łącznie 108 fizjoterapeutów. Około tylko 25% z nich przestrzegało ustalonych kryteriów RTS przed powrotem do sportu. Około 88% fizjoterapeutów podejmuje decyzje o powrocie do sportu na podstawie wyników funkcjonalnych, takich jak testy równowagi, testy skoków oraz biomechanika biegania i sprintu. Według 47% fizjoterapeutów, decyzję o powrocie do sportu podejmował zespół multidyscyplinarny. Najczęściej stosowane kryteria RTS nie wykazywały istotnej korelacji z takimi parametrami jak poziom wykształcenia, lata doświadczenia, narodowość, certyfikacja specjalistyczna czy rodzaj posiadanej licencji przez fizjoterapeutów w ZEA.
Wnioski. Większość fizjoterapeutów w ZEA nie przestrzegała najbardziej rekomendowanych kryteriów RTS w swojej praktyce klinicznej po rekonstrukcji ACL, a żaden z ocenianych czynników związanych z fizjoterapeutami nie wykazał istotnej zależności z kryteriami RTS po rekonstrukcji ACL.
Słowa kluczowe
rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, rehabilitacja, podejmowanie decyzji klinicznych, fizjoterapia, kryteria powrotu do sportu