Skuteczność terapii laserowej w połączeniu z ćwiczeniami koncentrycznymi w redukcji bólu i poprawie funkcji u pacjentów z deformacją Haglunda – z wykorzystaniem oprogramowania PainChek AI oraz skali AOFAS.

Kamalakannan M, Hariharan J, Priyanga Seemathan, Andrew Anbarason J P, Tamilselvan R

Kamalakannan M, Hariharan J, Priyanga Seemathan, Andrew Anbarason J P, Tamilselvan R – The effectiveness of laser therapy combined with concentric exercises on pain and functional ability in patients with Haglund’s deformity – utilizing PainChek AI software and AOFAS scoring –  Fizjoterapia Polska 2024; 24(5); 129-135

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG020CKU34

Streszczenie Wstęp. Deformacja Haglunda, charakteryzująca się zapaleniem kaletki położonej w tylnej części kości piętowej, stanowi znaczące wyzwanie w leczeniu ortopedycznym. Niniejsze badanie bada skuteczność terapii laserowej połączonej z ćwiczeniami koncentrycznymi na ból i zdolności funkcjonalne u pacjentów z deformacją Haglunda, ból i dyskomfort w pięcie spowodowany kościstym powiększeniem. Cel badania. Celem badania było ocenienie skuteczności ćwiczeń koncentrycznych i terapii laserowej w zmniejszaniu bólu i poprawie funkcjonalności u osób z deformacją Haglunda. Materiały i metody. Przeprowadzono badanie z udziałem 40 osób z diagnozą deformacji Haglunda, w wieku od 20 do 35 lat, obu płci, wybranych losowo i podzielonych równo na dwie grupy: Grupa A (eksperymentalna) i Grupa B (tradycyjna). Kryteria wykluczenia obejmowały historię złamania stopy, otwarte rany w obrębie stóp tylnych lub zachowania niewspółpracujące. Początkowe oceny przy użyciu skali American Orthopaedic Foot & Ankle Society (AOFAS) i oprogramowania PainChek AI zostały przeprowadzone w obu grupach. Interwencje terapeutyczne dla obu grup obejmowały trzy tygodnie ćwiczeń, składające się z 3 serii na sesję, 15 powtórzeń na serię i 5 dni w tygodniu. Po leczeniu przeprowadzono oceny w celu porównania skuteczności interwencji z wykorzystaniem wyników AOFAS i PainChek oraz monitorowania ewentualnych niekorzystnych skutków ubocznych lub powikłań wynikających z zabiegów. Wyniki. Średnia wartość PainChek po leczeniu dla Grupy A wyniosła 5,10, podczas gdy dla Grupy B była to 6,45. Średni wynik AOFAS po leczeniu Grupy A wynosił 79,50, podczas gdy dla Grupy B wynosił 61,50. Odkryto, że Grupa A przynosiła korzyści w zmniejszaniu dyskomfortu i poprawie funkcji u osób z deformacją Haglunda. Wnioski. Wyniki tego badania sugerują, że wśród osób z deformacją Haglunda wykorzystanie terapii laserowej w połączeniu z ćwiczeniami koncentrycznymi w grupie eksperymentalnej okazało się bardziej skuteczne w zmniejszaniu dyskomfortu i poprawie funkcjonalności w porównaniu z wykorzystaniem ćwiczeń rozciągających w grupie tradycyjnej.
Słowa kluczowe deformacja Haglunda, terapia laserowa, ćwiczenia koncentryczne, ćwiczenia wzmacniające
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim