Trening obwodowy oporowy i techniki psychologiczne a poprawa celności w łucznictwie
Pijar Kuncoro Yudho, Nining Widyah Kusnanik, Oce Wiriawan, Mugiyo Hartono, Sri Sumartiningsih
Pijar Kuncoro Yudho, Nining Widyah Kusnanik, Oce Wiriawan, Mugiyo Hartono, Sri Sumartiningsih – Resistance circuit training and psychology increasing archery accuracy – Fizjoterapia Polska 2025; 25(1); 364-368
DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG007D3MAC
Streszczenie
Cel badania. Celem niniejszego badania było przeanalizowanie wpływu treningu obwodowego oporowego oraz technik psychologicznych na celność w łucznictwie na dystansach 50, 40 i 30 metrów. Badanie przeprowadzono jako eksperyment quasi-randomizowany z zastosowaniem projektu z dopasowaniem uczestników. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: (K1) zawodnicy trenowani z wykorzystaniem wyobrażeń mentalnych oraz treningu obwodowego z użyciem sprzętu oraz (K2) zawodnicy trenowani z wykorzystaniem wyobrażeń mentalnych oraz treningu obwodowego bez sprzętu. Interwencja trwała sześć tygodni, a treningi odbywały się trzy razy w tygodniu.
Wyniki. Wyniki badania wykazały istotne statystycznie różnice między wynikami przed i po interwencji w obu grupach (K1 i K2) (p < 0.05). Wnioski sugerują, że trening obwodowy oporowy, zarówno z wykorzystaniem sprzętu, jak i bez niego, w połączeniu z treningiem wyobrażeniowym, może poprawić celność w łucznictwie. Zaleca się włączenie tej metody do programów treningowych zawodników. Przyszłe badania powinny uwzględniać integrację różnych metod treningowych z większą liczbą zróżnicowanych i dynamicznych ćwiczeń.
Słowa kluczowe
trening, trening obwodowy oporowy, wyobrażenia mentalne, celność, łucznictwo
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете | Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim |