Ustrukturyzowany protokół rehabilitacji oddechowej w przypadku bilobektomii: opis przypadku

Manjiri Suhas Kulkarni, Gopala Krishna Alaparthi, Shyam Krishnan, Kalyana Chakravarthy Bairapareddy

Manjiri Suhas Kulkarni, Gopala Krishna Alaparthi, Shyam Krishnan, Kalyana Chakravarthy Bairapareddy – A structured pulmonary rehabilitation protocol for bi-lobectomy: A case report. Fizjoterapia Polska 2022; 22(1); 62-68

Streszczenie
Przypadek kliniczny. Specjalnie dostosowany program ćwiczeń, który obejmował fizjoterapię klatki piersiowej i stopniową mobilizację, został przekazany 34-letniemu pacjentowi po bilobektomii i stosowany przez siedem dni w ramach stacjonarnego programu rehabilitacji. Reakcję sercowo-naczyniową i oddechową, tempo odczuwanego wysiłku i dystans sześciominutowego marszu rejestrowano przed i po interwencji. Uwagę zwrócono również na zakres ruchu i korekcję postawy. Statystyki opisowe wykorzystywano w celu prezentacji danych.
Dyskusja. Protokół rehabilitacji oddechowej po zabiegach chirurgicznych u pacjentów z rozstrzeniem oskrzeli jest korzystny, jednak krótkoterminowe efekty nie są dobrze udokumentowane. Bilobektomia, która jest wykonywana rzadziej, wymaga ustrukturyzowanego protokołu rehabilitacji, umożliwiającego uniknięcie powikłań występujących w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej.
Podsumowanie. Liczba przypadków rozstrzeni oskrzeli gwałtownie rośnie, a zabiegi chirurgiczne zyskują na znaczeniu i stają się priorytetem w leczeniu tego schorzenia. Rehabilitacja oddechowa jest zalecana w celu zmaksymalizowania korzyści płynących z zabiegu poprzez zmniejszenie powikłań pooperacyjnych. Protokoły rehabilitacji oddechowej opracowane dla każdej osoby w zależności od odczuwanych trudności pomogą w zmniejszeniu powikłań, skróceniu opieki i czasu pobytu w szpitalu.
Słowa kluczowe
rozstrzenie oskrzeli, bilobektomia, rehabilitacja oddechowa
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim