Wpływ 8-tygodniowego treningu izometrycznego na mikrokrążenie skórne

Renata Szyguła, Jan Szczegielniak

Renata Szyguła, Jan Szczegielniak – Effects of 8 weeks of isometric training on cutaneous microcirculation. Fizjoterapia Polska 2010; 10(4); 281-288

Streszczenie
Wstęp. Wpływ ćwiczeń oporowych na krążenie obwodowe jest słabo udokumentowany. Sprzeczne są doniesienia na temat ich oddziaływania na śródbłonek naczyniowy. Również kontrowersje budzi reakcja mikrokrążenia układowego i skórnego na wysiłek z oporem. Dlatego też, celem pracy jest ocena wpływu 8 tygodniowego treningu izometrycznego (rodzaj ćwiczeń z oporem) mięśni przedramienia na mikrokrążenie skórne.
Materiał i metody. W 8-tygodniowym treningu izometrycznym mięśni przed ramienia i ręki wzięło udział 34 zdrowych mężczyzn. Pomiaru mikrokrążenia skórnego dokonano laserowym przepływomierzem Dopplerowskim, Periflux 4001. Analizowano również częstotliwość sygnałów otrzymywanych drogą laserowej przepływometrii dopplerowskiej, w przedziale od 0,01 do 2 Hz podczas przepływu podstawowego.
Wyniki. Po 8 tygodniach ćwiczeń izometrycznych przedramienia i ręki, obwód przedramienia zwiększył się z 27,6±1,23 cm do 28,31±1,33 cm, (p=0,02). Wartość przepływu spoczynkowego wzrosła z 10,29±2,36 PU – przed treningiem, do 13,04±1,16 PU – po treningu (p=0,0000). Pozostałe badane parametry mikrokrążenia skórnego nie uległy istotnym zmianom po okresie treningu oporowego.
Wnioski. 8 tygodniowe ćwiczenia izometryczne przedramienia i ręki niedominującej poprawiły perfuzję spoczynkową mikrokrążenia skórnego. W badanej grupie trening oporowy nie przyniósł zmian w pojemności i sprawności skórnego łożyska naczyniowego, co może świadczyć o braku kardioprotekcyjnego działania lokalnych ćwiczeń izometrycznych.
Słowa kluczowe
trening izometryczny, mikrokrążenie skórne, laserowa przepływometria Dopplerowska