Wpływ suchego igłowania i progresywnego ucisku na nasilenie bólu i próg bólu uciskowego u pacjentów z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego dolnej części pleców: randomizowane badanie kliniczne

Ghada Mohamed Rashad Koura, Saud Mashi Alrawaili, Amr Moustafa Yehia Mohammed, Sara Awad Gharama Alasmri, Raghad Mudawi Yahya Asiri, Ahmed Mohamed Fathi Elshiwi


Ghada Mohamed Rashad Koura, Saud Mashi Alrawaili, Amr Moustafa Yehia Mohammed, Sara Awad Gharama Alasmri, Raghad Mudawi Yahya Asiri, Ahmed Mohamed Fathi Elshiwi – Impact of acupuncture dry needle versus progressive pressure technique on pain severity and pressure pain threshold in patients with lower back myofascial pain syndrome: A randomized clinical trial. Fizjoterapia Polska 2022; 22(3); 44-50

Streszczenie

Informacje wprowadzające. Przewlekły ból dolnej części pleców przyczynia się do ogólnego obciążenia niepełnosprawnością i jest czynnikiem wpływającym na liczbę lat spędzonych z niepełnosprawnością; Zespół bólu mięśniowo-powięziowego (MPS) to stan zapalny, który może powodować przewlekły ból i sztywność. Powtarzające się ruchy i nieprawidłowe nawyki postawy przyczyniają się do postępu zespołu MPS poprzez powstawanie punktów spustowych (TrPs) na mięśniach.
Cel. Zbadanie wpływu suchego igłowania i progresywnego ucisku na nasilenie bólu i próg bólu uciskowego (PPT) u pacjentów z zespołem MPS w dolnej części pleców.
Metody. Randomizowane badanie kliniczne. Trzydziestu pacjentów cierpiących na MPS dolnej części pleców z wyczuwalnymi punktami spustowymi na mięśniu biodrowo-lędźwiowym, czworobocznym lędźwi, gruszkowatym i pośladkowym podzielono na dwie równe grupy. Grupa (A) była poddawana suchemu igłowaniu punktów spustowych, a następnie wykonywała ćwiczenia rozciągające przez 2 tygodnie (n=15), a grupa (B) była poddawana progresywnemu uciskowi tych samych punktów spustowych, a następnie wykonywała ćwiczenia rozciągające przez 2 tygodnie (n=15). Nasilenie bólu i PPT w punktach spustowych oceniano przed i po leczeniu.
Wyniki. Wystąpiła statystycznie istotna poprawa w zakresie nasilenia bólu i PPT w punktach spustowych czterech mięśni w obu grupach (p < 0,05), z wyjątkiem PPT na mięśniu biodrowo- lędźwiowym, który wykazał nieistotną różnicę w grupie (A) (p > 0,05). Porównanie obu grup przed i po leczeniu wykazało statystycznie nieistotne różnice we wszystkich pomiarach wyników (p > 0,05).
Wniosek. Zarówno suche igłowanie jak i progresywny ucisk były skuteczne w zmniejszaniu nasilenia bólu i zwiększaniu PPT u pacjentów z MPS w dolnej części pleców.

Słowa kluczowe:
suche igłowanie, progresywny ucisk, nasilenie bólu, próg bólu uciskowego, zespół bólu mięśniowo-powięziowego

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim