Wpływ Surjanamaskaru na szczytowy przepływ wydechowy i jakość życia pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)

Aayushi Palor, D. Anandhi


Aayushi Palor, D. Anandhi – Effects of suryanamaskar on peak expiratory flow rate and quality of life in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Fizjoterapia Polska 2023; 23(1); 80-86

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG07B401

Streszczenie

Informacje wprowadzające. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest powszechną chorobą, której można zapobiegać i którą można leczyć, charakteryzującą się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego i ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które jest spowodowane nieprawidłowościami w drogach oddechowych i/lub pęcherzykami płucnymi, zwykle wywołanymi znaczną ekspozycją na szkodliwe cząsteczki lub gazy. Surjanamaskar to starożytna jogiczna metoda oddawania czci słońcu. Te specyficzne protokoły posturalne i oddechowe zostały opracowane na subkontynencie indyjskim w XVII wieku przez świętego Samartha Ramdassa. Cel. Zbadanie wpływu Surjanamaskaru na szczytowy przepływ wydechowy i jakość życia pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Projekt badania. Projekt eksperymentalny, badania wykonane przez i po interwencji. 14 chorych na POChP w wieku 35–50 lat, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, I i II stopnia w klasyfikacji GOLD, podzielono losowo na dwie grupy. Pacjenci musieli przejść testy elastyczności – test „Siąść i dosięgnąć” oraz test drapania się po plecach. Grupie eksperymentalna (n = 7) realizowała protokół Surjanamaskar wraz z konwencjonalną fizjoterapią klatki piersiowej przez 5 dni w tygodniu przez 6 tygodni. W grupie kontrolnej (n = 7) zastosowano konwencjonalną fizjoterapię klatki piersiowej przez taki sam czas. Mierniki. Szczytowy przepływ wydechowy (l/min), kwestionariusz SF-36. Wyniki. Badanie wykazało, że szczytowy przepływ wydechowy i kwestionariusz SF-36 dały wynik nieistotny dla obu grup jako p > 0,05, chociaż nastąpiła klinicznie istotna poprawa. Wniosek. W badaniu tym stwierdzono, że nie ma statystycznie istotnej poprawy w zakresie szczytowego przepływu wydechowego i jakości życia pacjentów z POChP, którzy realizowali protokół Surjanamaskar wraz z fizjoterapią klatki piersiowej.

Słowa kluczowe:
POChP, szczytowy przepływ wydechowy, jakość życia, SF–36, Surjanamaskar

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim