Wpływ umiarkowanego treningu aerobowego w porównaniu z kriolipolizą na hormon stresu i wydolność tlenową w otyłości trzewnej

Samy Kamal Mohamed Elgendy, Zahra Mohamed Hassan Serry, Mervat Gaber Elnany, Rana Hesham Mohamed Elbanna


Samy Kamal Mohamed Elgendy, Zahra Mohamed Hassan Serry, Mervat Gaber Elnany, Rana Hesham Mohamed Elbanna – Effect of moderate continuous aerobic training versus cryolipolysis on stress hormone and aerobic capacity in central obesity. Fizjoterapia Polska 2022; 22(4); 32-37

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG1A67jJ

Streszczenie
Cel. Jest to pierwsze badanie porównawcze mające na celu ustalenie wpływu umiarkowanych ćwiczeń aerobowych w porównaniu z popularną interwencją modelującą sylwetkę, kriolipolizą, na poziom kortyzolu (hormon stresu), wydolność tlenową (VO2max), test 6-minutowego marszu (6MWT) u pacjentów z otyłością trzewną.
Metody. 60 pacjentów z otyłością trzewną (30 mężczyzn i 30 kobiet) zostało zrekrutowanych ze szpitala w Egipcie (El Zawia El Hamra One Day Surgery Egyptian Hospital) ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) w zakresie 35–39,9 kg/m2 i losowo przydzielonych do grupy ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności ciągłej (trzydziestu pacjentów, którzy wykonywali 30 minut marszu na bieżni, 3 sesje tygodniowo) i grupy kriolipolizy (trzydziestu pacjentów; jedna sesja na brzuch przez 60 minut tygodniowo). Obydwu grupom polecono zmniejszenie dziennej diety do 1500–1800 Kcal/dzień (dieta była korygowana przez dietetyka co 14 dni pod kątem włączenia tłuszczu (20–25%), węglowodanów (złożonych, 50–60%) oraz składników białkowych (25-30%). Antropometria (masa ciała, BMI i obwód talii), kortyzol w osoczu, VO2max i 6MWD oceniano przed badaniem i po 12 tygodniach.
Wyniki. Znaczącą różnicę zaobserwowano dzięki testom sparowanym w grupie ćwiczeń i w grupie kriolipolizy w odniesieniu do masy ciała pacjentów, BMI, kortyzolu, VO2max i 6MWT. Na korzyść grupy ćwiczącej wypadło porównanie między grupą ćwiczącą i grupą kriolipolizy po leczeniu, które wykazało bardziej wyraźną istotną statystycznie różnicę (p < 0,05) w odniesieniu do masy ciała pacjentów, BMI, VO2max i 6MWD. Na korzyść grupy kriolipolizy wypadło porównanie pod kątem obwodu talii po leczeniu, które wykazało bardziej wyraźny znaczący spadek w porównaniu z poziomem po leczeniu w grupie wykonującej ćwiczenia. Różnica była nieistotna w odniesieniu do poziomu kortyzolu w grupie wykonującej ćwiczenia i grupie poddawanej kriolipolizie.
Wniosek: Po dodaniu ćwiczeń aerobowych lub kriolipolizy do 12-tygodniowego nadzorowanego planu dietetycznego okazało się, że obie interwencje terapeutyczne mogą pomóc w uzyskaniu poprawy w zakresie odkładania tłuszczu trzewnego, wagi, kortyzolu, VO2max i 6MWT u pacjentów z otyłością trzewną.

Słowa kluczowe
ćwiczenia aerobowe, kriolipoliza, kortyzol, wydolność tlenowa, test 6-minutowego marszu, otyłość trzewna

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim