Wpływ wybranych ćwiczeń korekcyjnych na kształtowanie się obniżonego sklepienia podłużnego stóp u dzieci w wieku od 3 do 6 lat

Elżbieta Binek, Jurek Olszewski

E. Binek, J. Olszewski – Influence of selected correction exercises for elongated formation of reduced feet in children aged 3-6 years. FP 2014; 14(1); 28-34

Streszczenie
Wstęp. Celem pracy było określenie częstości występowania spłaszczonego lub obniżonego sklepienia podłużnego stóp u dzieci za pomocą badania podoskopowego, jak również uzyskanie informacji na temat wpływu wybranych ćwiczeń korekcyjnych na ukształtowanie stóp dzieci.
Materiał i metody. w pracy przedstawiono badania 211 dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat, które zostały wykonane trzykrotnie w trakcie trwania roku szkolnego 2011/2012. Do oceny stóp posłużono się metodą plantokonturograficzną, za pomocą której zmierzony został kąt Clarke’a charakteryzujący sklepienie łuku podłużnego stopy.
Wyniki. podjęta w pracy próba oceny sklepienia podłużnego stóp na podstawie kryterium średniej arytmetycznej oraz odchylenia standardowego, z zastosowaniem kąta Clarke’a wskazuje na fakt, iż płaskostopie podłużne zmienia się pozytywnie pod wpływem wybranych ćwiczeń korekcyjnych, co potwierdzono statystycznie. Dowodem tego są wyniki uzyskane podczas trzeciego badania stóp dzieci. Stopy z prawidłowym sklepieniem podłużnym posiadało 61% stóp prawych i 63% stóp lewych.
Wnioski. badania wykazały, iż występowanie obniżonego sklepienia podłużnego stóp jest deformacją powszechnie występującą wśród dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Sklepienie podłużne stóp dzieci wzrasta do poziomu prawidłowego pod wpływem stosowania wybranych ćwiczeń korekcyjnych opierających się o metodę akcentującą docisk I głowy kości śródstopia do podłoża.

Słowa kluczowe:
sklepienie podłużne stopy, plantokonturografia

Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim