Wpływ zabiegów fizykalnych na ból i prędkość przewodzenia w nerwie pośrodkowym u chorych z zespołem cieśni nadgarstka (badanie wstępne)

K. Tomczykiewicz, R. Koczorowski, J. Mróz

K. Tomczykiewicz, R. Koczorowski, J. Mróz – The impact of physical agents on pain and conduction velocity in the medial nerve in patients with carpal tunnel syndrome (preliminary report). Fizjoterapia Polska 2002; 2(1); 43-45

Streszczenie
Wstęp. Zespół kanału cieśni nadgarstka jest najczęstszą neuropatią z uwięźnięcia. Często jest nie rozpoznawany i chorzy przez wiele lat są leczeni z powodu rzekomej dyskopatii szyjnej. Materiał i metoda. Badaniem objęto 9 chorych z cechami klinicznymi cieśni nadgarstka potwierdzonej badaniem elektroneurograficznym. Ocenie poddano objawy kliniczne wraz ze stopniem bólu mierzonym w skali analogowej (VAS). Następnie chorzy zostali w sposób losowy podzieleni na dwie grupy. W pierwszej zastosowano zabiegi laseroterapii, a w drugiej terapii ultradźwiękowej przez okres 4 tygodni. Później chorych poddano ponownej ocenie klinicznej i elektrofizjologicznej. Wyniki. W wyniku zastosowanego leczenia u większości chorych stwierdzono zmniejszenie się dolegliwości bólowych oraz niewielki wzrost prędkości przewodzenia w nerwie pośrodkowym. W pozostałych przypadkach poprawa nie była zadowalająca i kilka osób, wobec braku poprawy, skierowano na leczenie operacyjne. Wniosek. W wielu przypadkach terapia ultradźwiękowa oraz laseroterapia mogą być skutecznymi metodami leczenia cieśni nadgarstka, jednak dla pewnej liczby pacjentów zabieg chirurgiczny jest potrzebny.

Słowa kluczowe:
laseroterapia, terapia ultradźwiękowa, elektroneurografia

Invalid download ID. Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim