Wskaźnik masy ciała a stabilność posturalna i ryzyko upadku kobiet po 60. roku życia

Paulina Handzlik, Katarzyna Karkoszka, Joanna Czesak

P. Handzlik, K. Karkoszka, J. Czesak – Body mass index, postural stability and the risk for falls in women over 60. Fizjoterapia Polska 2020; 20(3); 76-83

Streszczenie
Cel pracy. Celem pracy była ocena stabilności posturalnej oraz ryzyka upadku kobiet po 60. roku życia, a także ocena współzależności pomiędzy wskaźnikiem masy ciała a stabilnością posturalną i ryzykiem upadku.
Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone na grupie 74 kobiet w wieku od 60 do 85 lat, będących uczestniczkami turnusu rehabilitacyjnego w sanatorium. Badane zostały podzielone na klasy według wskaźnika BMI. Do oceny równowagi wykorzystano specjalistyczne testy oceny równowagi. Za pomocą testu sięgania (Functional Reach Test, FRT) oraz próby Romberga oceniono stabilność posturalną oraz ryzyko upadku. Platforma stabilometryczna posłużyła do oceny równowagi na podstawie analizy parametrów COP. Natomiast test FRT wykorzystywany jest do oceny zdolności utrzymania równowagi podczas wychylenia ciała w przód oraz do oceny ryzyka upadku.
Wyniki. Analiza wyników Functional Reach Test nie wykazała istotnego wpływu współczynnika masy ciała na równowagę. Analiza wyników uzyskanych w próbie Romberga pokazała istotnie statystyczny wpływ współczynnika masy ciała na część zmierzonych parametrów.
Wnioski. Wskaźnik masy ciała BMI nie wpływa istotnie na wyniki uzyskane w teście FRT. Analiza przeprowadzonych testów wykazała, że osoby z nadwagą i otyłością mają większy problem z utrzymaniem równowagi w przypadku występowania czynnika zaburzającego.
W przypadku osób po 60. roku życia może to być dodatkowy czynnik zwiększający ryzyko upadku.
Słowa kluczowe:
stabilność posturalna, ryzyko upadku, kobiety, BMI
Invalid download ID. Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim