Aktywność fizyczna mieszkańców miast i wsi po 65 roku życia

Sabina Lizis, Michal Macej


Sabina Lizis, Michal Macej – Physical activity of urban and rural residents over 65 years of age. Fizjoterapia Polska 2023; 23(3); 6-10

DOI: 10.56984/8ZG1431BB

Streszczenie
Wstęp. Aktywność fizyczna ma istotny wpływ na zwiększenie niezależności i samodzielności, a tym samym wpływa na poprawę jakości życia osób w podeszłym wieku. Celem pracy było porównanie aktywności fizycznej mieszkańców miast i wsi po 65 roku życia.
Materiał i metody. Badaniami objęto 135 osób zamieszkujących środowisko miejskie (81 kobiet; 54 mężczyzn) i 119 mieszkańców wsi (63 kobiety; 56 mężczyzn) na terenie województwa podkarpackiego. Wiek badanych mieścił się w przedziale od 65 do 74 lat. Narzędzie badawcze stanowił kwestionariusz IPAQ. Do analizy wyników zastosowano test U Manna-Whitney’a.
Wyniki. U osób ze środowiska miejskiego stwierdzono statystycznie istotnie niższe wartości kosztu energetycznego aktywności fizycznej związanej z jazdą na rowerze (p < 0001), intensywną aktywnością fizyczną w ogrodzie lub na podwórku (p = 0,031) i rekreacją w czasie wolnym, na którą składał się spacer i aktywność umiarkowana (p < 0,001).
Wnioski. Istnieje potrzeba objęcia opieką seniorów ze środowiska miejskiego, tworzenia programów edukacyjnych odnośnie możliwości i sposobów podejmowania aktywności fizycznej, w celu utrzymania na optymalnym w stosunku do wieku, poziomie ich sprawności psychofizycznej.
Słowa kluczowe
środowisko miejskie, środowisko wiejskie, aktywność fizyczna, seniorzy
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim