Stopień dostosowania infrastruktury miejskiej Rzeszowa do potrzeb osób z niepełnosprawnością w opinii respondentów z dysfunkcją narządu ruchu przemieszczających się na wózku inwalidzkim

Ewa Puszczałowska-Lizis, Patrycja Birek, Agnieszka Stanuch-Omorczyk

E. Puszczałowska-Lizis, P. Birek, A. Stanuch-Omorczyk – The degree of adaptation of the urban infrastructure of Rzeszów to the needs of people with disabilities in the opinion of respondents with mobility dysfunction in a wheelchair. Fizjoterapia Polska 2019; 19(3); 68-81

Streszczenie
Wstęp. Pomoc osobie z niepełnosprawnością powinna być ukierunkowana zarówno na poprawę jej stanu funkcjonalnego, jak również na adaptację przestrzeni życiowej. Cel pracy stanowiła analiza opinii osób z niepełnosprawnością narządu ruchu na temat dostępności budynków i miejsc użyteczności publicznej w mieście Rzeszów.
Materiał i metody. Badaniami metodą sondażu diagnostycznego objęto 104 mieszkańców Rzeszowa, w tym 44 kobiety i 60 mężczyzn z dysfunkcją narządu ruchu, poruszających się na wózku inwalidzkim. Narzędzie badawcze stanowiła ankieta. Do analizy wyników wykorzystano testy: U Manna-Whitney’a, Anova Kruskala-Wallisa, post-hoc Dunna z korektą Bonferroniego.
Wyniki. Stwierdzono statystycznie istotne różnice w subiektywnej ocenie stopnia dostosowania budynków i miejsc użyteczności publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnością (p = 0,029). Osoby z różnym poziomem wykształcenia miały zróżnicowane opinie na temat dostosowania galerii handlowych (p = 0,032) oraz restauracji i pubów (p = 0,005).
Wnioski. Za najlepiej dostosowane respondenci uznali obiekty kulturalno-rozrywkowe, następnie instytucje publiczne, a najsłabiej oceniono komunikację miejską. Osoby z wykształceniem średnim najwyżej oceniły dostosowanie galerii handlowych, restauracji i pubów, respondenci z wykształceniem zawodowym lepiej niż osoby z wykształceniem średnim oceniły dostępność galerii handlowych, z kolei osoby z wykształceniem wyższym w porównaniu do osób z wykształceniem zawodowym lepiej oceniły stopień dostosowania restauracji i pubów.

Słowa kluczowe:
niepełnosprawni, aktywność społeczna, bariery

Invalid download ID. Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim