Kinezyterapia w mózgowym porażeniu dziecięcym – aspekty kliniczne

Włodzisław Kuliński, Barbara Dulnik

W. Kuliński, B. Dulnik – Kinezyteraphy in the cerebral palsy – clinical aspects. Fizjoterapia Polska 2019; 19(3); 106-116

Streszczenie
Wstęp. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń ruchu i postawy wynikający z trwałego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju. Jest to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dzieci, które osiagają pełną dorosłość, ale z upływem czasu pogarsza się ich sprawność.
Cel. Ukazanie znaczenia kinezyterapii prowadzonej u osób z MPD.
Materiał i metoda. Badaniu poddano 20 osób (12 kobiet i 8 mężczyzn w wieku od 20 do 60 lat) z MPD, które korzystały z usprawniających zajęć ruchowych prowadzonych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Sędku oraz Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej i Promocji Zdrowia w Rakowie. W obrazie klinicznym u chorych dominowały: objawy zaburzeń ruchu i postawy wynikające z uszkodzenia górnego neuronu ruchowego i dróg korowo-rdzeniowych. Zastosowano metodę badawczą, jaką jest sondaż diagnostyczny. W pracy wykorzystano kwestionariusz ankiety, który obejmował problemy związane z życiem i funkcjonowaniem badanych oraz ocenę przeprowadzonego programu rehabilitacji.
Wyniki. Uzyskane wyniki badań podkreślają rolę kinezyterapii w usprawnianiu osób z MPD. Systematycznie prowadzona rehabilitacja ruchowa przyczyniła się do poprawy kondycji fizycznej oraz lepszego funkcjonowania w życiu codziennym.
Wniosek. Fizjoterapia umożliwia chorym osiągniecie maksymalnych możliwości funkcjonalnych oraz zapobiega rozwojowi powikłań związanych z chorobą.

Słowa kluczowe:
mózgowe porażenie dziecięce, kinezyterapia

Invalid download ID. Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim