Suche igłowanie kontra techniki energii mięśniowej w przypadku przykurczu stawu barkowego po mastektomii

Nourhan Mohamed Abdelaziz Hussien, Hussein Gamal Hussein Mogahed, Mohamed Gamil Abdelmoneim, Karim Ibrahim Saafan

 

Nourhan Mohamed Abdelaziz Hussien, Hussein Gamal Hussein Mogahed, Mohamed Gamil Abdelmoneim, Karim Ibrahim Saafan – Dry needling versus muscle energy technique on shoulder adhesive capsulitis post mastectomy. Fizjoterapia Polska 2023; 23(4); 128-133

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG20ADEC

Streszczenie
Cele. Porównać wpływ suchego igłowania i techniki energii mięśniowej na zapalenie torebki stawowej barku po mastektomii.
Projekt. Badanie kliniczne metodą pojedynczej ślepej próby.
Miejsce badania. Ambulatoryjnie.
Materiał i metody. Pięćdziesiąt pacjentek z diagnozą zapalenia torebki stawowej barku po mastektomii, w wieku od 30 do 60 lat, zostało losowo przydzielonych do dwóch grup. Uczestniczki z Grupy A były leczone metodą suchego igłowania, a dodatkowo korzystały z tradycyjnego programu fizjoterapii (mobilizacja stawu barkowego, rozciąganie mięśni barku i ćwiczenia zakresu ruchu); Grupa B otrzymywała technikę energii mięśniowej oraz tradycyjny program fizjoterapii w postaci (mobilizacja stawu barkowego, rozciąganie mięśni barku i ćwiczenia zakresu ruchu).
Interwencja. Dwa spotkania tygodniowo przez pięć tygodni.
Wskaźniki wynikowe. Zakres ruchu w barku, próg bólu na nacisk oraz dysfunkcja barku były mierzone przed i po leczeniu.
Wyniki. Nie zaobserwowano statystycznie istotnych różnic w dystrybucji wieku między grupami (p > 0.05). Po leczeniu zaobserwowano znaczący wzrost progu bólu na nacisk oraz znaczący spadek dysfunkcji barku w porównaniu do stanu przed leczeniem (p < 0.001). Zaobserwowano znaczący wzrost zakresów zgięcia barku, abdukcji oraz rotacji zewnętrznej po leczeniu w porównaniu do stanu przed leczeniem w obu grupach A i B (p > 0.001). Procentowa zmiana w zgięciu, abdukcji i rotacji zewnętrznej w grupie A wynosiła odpowiednio 125,03%, 76,43% i 58,72%. W przeciwieństwie do tego, grupa B wykazała procentowe zmiany wynoszące odpowiednio 137,48%, 97,51% i 68,78% w zgięciu, abdukcji i rotacji zewnętrznej. Nie zaobserwowano statystycznie istotnych różnic między grupami przed leczeniem, co potwierdza wartość p większa niż 0,05. Analiza danych po leczeniu wykazała statystycznie istotny wzrost progu bólu na nacisk dla grupy A w porównaniu do grupy B (p < 0.001). Niemniej jednak, nie zaobserwowano znaczących różnic w dysfunkcji barku między dwoma grupami (p > 0.05). Po leczeniu zaobserwowano znaczący wzrost zakresu ruchu (ROM) dla zgięcia, rozciągnięcia i abdukcji w grupie B w porównaniu do grupy A (p < 0.001).
Wniosek. Stosowanie zarówno suchego igłowania, jak i techniki energii mięśniowej prowadzi do znaczącej poprawy w nasileniu objawów w zapaleniu torebki stawowej barku po mastektomii, z przewagą dla suchego igłowania.
Słowa kluczowe
zapalenie torebki stawowej, po mastektomii, próg bólu na nacisk, ból i wskaźnik niepełnosprawności barku
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim