Rytmiczna aktywność fizyczna w celu poprawy zdolności motorycznych młodszych uczniów-sportowców w gimnastyce: randomizowane badanie kontrolowane

Citra Resita, Widiastuti, Yasep Setiakarnawijaya, Oon Sopiah, Joseph Lobo, Kristia Estilo, Mela Aryani, Edi Setiawan


Citra Resita, Widiastuti, Yasep Setiakarnawijaya, Oon Sopiah, Joseph Lobo, Kristia Estilo, Mela Aryani, Edi Setiawan – Rhythmic physical activity to improve the motor abilities of junior students-athlete in gymnastics: randomized control trial. Fizjoterapia Polska 2023; 23(3); 174-180

DOI: https://doi.org/10.56984/8ZG14337C

Streszczenie
To badanie ma na celu zbadanie wpływu rytmicznej aktywności fizycznej (RPA) na poprawę zdolności motorycznych młodszych studentów-sportowców uczęszczających na kursy gimnastyki na poziomie uniwersyteckim.
Materiały i metody. Badanie to wykorzystało metodę randomizowanej próby kontrolnej przeprowadzonej przez okres 11 tygodni. W sumie wzięło w nim udział 29 młodszych studentów-sportowców z Państwowego Uniwersytetu Singaperbangsa w Karawang (Indonezja), którzy byli na pierwszym roku studiów. Zostali podzieleni na grupy kontrolną CON (n = 14) i badaną RPA (n = 15). Narzędzia do pomiaru zdolności motorycznych obejmowały skok w dal z miejsca, siłę chwytu ręki, rozciąganie w siedzeniu na rozkroku, tupanie oraz tor przeszkód pokonany w odwrotnej kolejności. Testy t dla par próbek zostały użyte do zbadania różnic w wynikach zdolności motorycznych zarówno na etapie początkowym, jak i po interwencji dla grup CON i RPA.
Wyniki. Główne ustalenia wskazują, że RPA miało znaczący wpływ na składowe zdolności motorycznych. Te składowe to skok w dal z miejsca (p ≤ 0,05, d = −1,97), siła chwytu ręki (p ≤ 0,05, d = −2,30), rozciąganie w siedzeniu na rozkroku (p ≤ 0,05, d = −1,02), tupanie (p ≤ 0,05, d = −2,00) oraz tor przeszkód w odwrotnej kolejności (p ≤ 0,05, d = −1,26). Dla grupy CON wyniki dotyczyły skoku w dal z miejsca (p ≥ 0,05, d = −0,26), siły chwytu ręki (p ≥ 0,05, d = −0,13), rozciągania w siedzeniu na rozkroku (p ≤ 0,05, d = −0,66), tupania (p ≥ 0,05, d = 0,12) oraz toru przeszkód w odwrotnej kolejności (p ≥ 0,05, d = −0,21).
Wnioski. Wyniki podkreślają znaczenie stosowania RPA w celu wzmocnienia zdolności motorycznych młodszych studentów-sportowców na pierwszym roku studiów uniwersyteckich.
Słowa kluczowe:
rytmiczna aktywność fizyczna, rytmiczna aktywność fizyczna, gimnastyka
Pobierz/Download/下載/Cкачиваете Pobierz bezpłatnie artykuł w j. angielskim